Czynności notarialne
Czynności notarialne
Zakres usług notarialnych świadczonych przez notariusza reguluje ustawa z dnia 14 lutego 1991 roku „Prawo o notariacie”. Wynika z niej, iż wszystkie czynności notarialne dokonane przez notariusza zgodnie z prawem mają charakter dokumentu urzędowego. W wypadkach określonych w ustawie czynności notarialnych może dokonywać również asesor notarialny zatrudniony w kancelarii notarialnej.
Jedną z najczęściej dokonywanych przez notariusza czynności jest sporządzanie umów w formie notarialnej – jest to działanie obligatoryjne w przypadku m.in. zawierania małżeńskich umów majątkowych, niektórych rodzajów umowy darowizny, jak również umów o podziale spadku, w którego skład wchodzi nieruchomość.
Sporządzanie pełnomocnictw notarialnych
Podczas wykonywania różnorodnych czynności notarialnych dogodnym rozwiązaniem często okazuje się sporządzenie pełnomocnictwa notarialnego. Mocodawca udziela w ten sposób zaufanej osobie – fizycznej lub prawnej – pisemnej zgody na dokonywanie w jego imieniu określonych czynności prawnych. Wszystkie czynności wykonane przez pełnomocnika notarialnego są tak samo wiążące, jak gdyby dokonał ich sam mocodawca.
Pełnomocnictwo może być udzielone w dowolnej formie, o ile nie zawiera umocowania do czynności, których dokonuje się wyłącznie w formie notarialnej. Współpraca z notariuszem daje gwarancję poprawnego i zgodnego z prawem sformułowania pełnomocnictwa notarialnego, którym można się wielokrotnie posługiwać bez ryzyka podważenia dokumentu przez osoby fizyczne, urzędy czy instytucje.
Należy jednak pamiętać o istnieniu czynności notarialnych, których należy dokonać osobiście – wśród nich głównym, lecz nie jedynym przykładem jest sporządzanie testamentu notarialnego.